SZKOŁA  PODSTAWOWA  nr 8

im. Jana Pawła II w Chojnicach

 

„Nie wiesz, jak zacząć? Zacznij od kropki!

-Międzynarodowy Dzień Kropki w SP8 w Chojnicach”

Od pięciu lat 15 września obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem, który przyświeca dorosłym na całym świecie, jest podejmowanie działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach po raz pierwszy postanowiliśmy uczcić to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Wybraliśmy poniedziałek 19 września, wierząc, że dobry i kreatywny początek tygodnia będzie dla dzieci i młodzieży motorem do działań na kolejne dni i tygodnie.

Motywem przewodnim święta jest kropka. U nas również pojawiała się ona tego dnia w najprzeróżniejszej postaci. Widoczna była w zadaniach przygotowanych przez nauczycieli, którzy na swoich przedmiotach zachęcali do kreatywności. Obserwowaliśmy ją także w strojach uczniów, gdyż tego dnia obowiązująca była moda w kropki. One też pojawiły się na ciastach, ciasteczkach oraz babeczkach, które udekorowane były różnokolorowymi ozdobami w kształcie kropek. Specjały te piekli uczniowie klas II i III gimnazjum i następnie sprzedawali społeczności uczniowskiej. Ich talenty cukiernicze nie tylko zachwyciły małych i nieco starszych smakoszy, lecz także będą miały wymierną korzyść, bowiem dochód ze sprzedaży został przeznaczony na potrzeby Schroniska „Przytulisko”.

Zabawa, która trwała cały dzień, rozpoczęła się już o 8.00, gdyż wtedy to dwuosobowe drużyny klasowe rozpoczęły grę terenową. Uczestnicy konkurencji musieli odnaleźć zadania  ukryte w różnych miejscach szkoły. Następnie przekazywali je klasie, a sami ruszali w poszukiwaniu kolejnych  zagadek z kropką. Zwycięskie klasy w nagrodę otrzymały dyplomy i nagrody niespodzianki.

W twórczą zabawę zostali też włączeni najmłodsi uczniowie naszej szkoły – uczniowie klas I i IV. Oglądali oni prezentację w holu szkoły na temat święta, a później rozwijali swoją wyobraźnię, tworząc obrazy  pod hasłem „Rysunek zacznij od kropki”. Ich dzieła zostały umieszczone na tablicach w holu szkoły.

Z kolei uczniowie klas VII oraz klas gimnazjalnych w ramach akcji „Kropla drąży skałę” mieli okazję podzielić się z kolegami i koleżankami informacjami na temat swoich rozlicznych talentów. Ci, którzy lubią szydełkować, a także ci, którzy nigdy tego wcześniej nie robili, mogli tego dnia spróbować swych sił. Mistrzynią szydełka i mentorem zainteresowanych dziewcząt była pani Ewa Szałańska, która na co dzień opiekuje się szkolną szatnią.

Równolegle zbieraliśmy też plastikowe nakrętki dla Mateusza Bronki na jego rehabilitację.

Dzień ten - pełen uśmiechu i pozytywnej energii - pokazał, jak wiele jest w dzieciach i młodzieży pasji i kreatywności. My, dorośli – rodzice, nauczyciele, wychowawcy musimy po prostu pamiętać, by  dodawać dzieciom skrzydeł i życzliwie wspierać je w rozwoju.


> 21 Maj 2018    |    Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin