SZKOŁA  PODSTAWOWA  nr 8

im. Jana Pawła II w Chojnicach

Start UKS 51 Wielobój Uniwersalny - fotorelacja

WIELOBÓJ UNIWERSALNY PO RAZ PIĘĆDZIESIĄTY PIERWSZY

W miniony weekend Chojnice stały się areną rozgrywek wielobojowych organizowanych  po raz ósmy w naszym mieście, a pięćdziesiąty pierwszy w ogólnej liczbie edycji wielobojów rozgrywanych także w innych miastach naszego kraju.

51 Ogólnopolski Wielobój Uniwersalny zgromadził 18 uczestników, którzy rywalizowali w dziewięciu dyscyplinach sportowych. Zawody trwały 2 dni, a uczestnicy  zmagali się w szachach, tenisie stołowym, duathlonie (wyścig kolarski i bieg), podnoszeniu ciężarów, sprincie, skoku w dal, rzucie oszczepem i pływaniu.

Hasło przewodnie towarzyszące wieloboistom to idea kalokagathii (gr. kalós kagathós – piękno i dobro) – starogreckiego ideału łączącego sprawność i wytrzymałość fizyczną z doskonałością etyczną. Chodzi także o popularyzację postawy fair-play. Celem wieloboju jest sprawdzenie wszystkich cech potrzebnych do osiągania dobrych wyników w sporcie: szybkości, wytrzymałości, siły, gibkości, refleksu, odporności psychicznej, sprawności intelektualnej, umiejętności opanowania różnorodnych technik. W efekcie wielobój łączy wręcz sprzeczne ze sobą dyscypliny, lecz na tym właśnie polega wszechstronność.

Pomysłodawcą wielobojów uniwersalnych jest Jerzy Białas – mieszkaniec Szubina, matematyk i pasjonat wielu dyscyplin sportu. To jego propozycja sprawiła, że chojniczanie postanowili zaangażować się w kontynuację tradycji.

4 panie rywalizowały w ramach Dziewięcioboju im. Haliny Konopackiej, natomiast 14 mężczyzn wystartowało w Turnieju im. Wacława Kuchara.

Patronat honorowy nad imprezą  objął poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski Aleksander Mrówczyński.

Zwycięzcą w ogólnej klasyfikacji mężczyzn został Daniel Korcz (8.506 pkt.)

z Jaworzna, miejsce drugie wywalczył mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego Bogusław Wawrzyniak (8.098), na miejscu trzecim uplasował się Artur Nadachowski (7.470) z Gorzyc Wielkich.

Jednocześnie Artur okazał się najlepszym juniorem wśród rówieśników do lat 18, a Bogusław Wawrzyniak – najlepszym weteranem – zawodnikiem powyżej lat 40.

Wśród kobiet pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zdobyła Grażyna Turzyńska (5.745) z Brus, drugie – Ewa Golcz z Pniew (5.266), trzecie – chojniczanka Małgorzata Peplińska (4.601).

Gosia zdobyła także tytuł Najlepszej Chojniczanki. Najlepszym Chojniczaninem został Paweł Szczęsny.

Organizatorami Wieloboju byli: Uczniowski Klub Sportowy „ÓSEMKA” Chojnice, świetlica Gimnazjum nr 1 oraz klub Fitness „KANAMA”, Centrum Park Chojnice, MKS Chojniczanka.

Sponsorzy to: Zakład Zagospodarowana Odpadów sp. z o.o. Nowy Dwór, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Chojnicach oraz restauracja „Bazylia”.

Wieloboje nie są imprezami masowymi. Gromadzą elitarne grono nielicznych pasjonatów, którzy decydują się startować w tak wielu różnorodnych, często odległych dyscyplinach. Niemniej jednak zmagania  są zawsze niezwykle zacięte, a rezultaty osiągane przez najlepszych – znakomite, podobnie jak i atmosfera sprzyjająca nawiązywaniu sportowych przyjaźni oraz integracji.  Organizatorzy cieszą się z faktu, że wieloboje uniwersalne weszły na stałe do kalendarza chojnickich imprez. Dziękują także współorganizatorom za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu konkurencji.

Wielobój zorganizowali działacze UKS 8 Chojnice – sędzia Paweł Paluszkiewicz oraz Albin Kiedrowski, a także Wioletta Winiarska, Jacek Lewiński, Mirosław Paluszkiewicz i Marzenna Osowicka.
Dokumentację fotograficzną sporządziła Natalia Paluszkiewicz. Aktywnie włączyły się także wolontariuszki z Gimnazjum nr 1: Zuzanna Szczepańska i Zofia Ejsmont.

 

Marzenna Osowicka

> 22 Kwiecień 2018    |    Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz