Start WYCIECZKI Warsztaty wypieku chleba w Swornychgaciach 9 XI 2016

Warsztaty wypieku sworzyńskiego chleba

09 listopada 2016 r. uczniowie z trzech klas (I d, I e oraz III d) wzięli udział w warsztatach wypieku sworzyńskiego chleba.
Warsztaty odbyły się w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach.

Program wypieku chleba:

1. Poznanie procesu wyrabiania chleba (przesiewanie mąki, wykonanie zaczynu, wygniatanie i wyrastanie ciasta).
  2. W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta prelekcja na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze.
  3. Po wyrośnięciu ciasta następuje zagniatanie i formowanie bochenków chleba do foremek, odstawienie do podrośnięcia.
  4. Wsadzenie foremek z ciastem do nagrzanego pieca.
  5. Oczekiwanie na gotowy wypiek chleba.
  6. Wyjmowanie chleba z pieca.
  7. Otrzymanie certyfikatów małego piekarza

Uczniowie, czekając na wypiek chleba, zwiedzili Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego oraz poszli na spacer (m.in. na Kozi Most).
W Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego znajdują się stare, tradycyjne przedmioty używane w gospodarstwach domowych.
Obejrzeć można również wystawy twórców ludowych (rzeźba, obraz, haft i wikliniarstwo).
Gimnazjaliści wrócili do domu z ciepłym, pachnącym sworzyńskim chlebem oraz w świetnych humorach.

Opiekunowie: Elżbieta Jażdżewska i Iwona Masłowska